scorecardresearch

İSTANBUL'UN SAKLI KOVANLARI

228 izlenme
Kategori Belgesel
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
İstanbul’un Saklı Kovanları / 2012 – 42 dk / HD
Yönetmen: Coşkun Aral
Kurgu Yönetmeni: Batuhan Tunçer
Yapım: Müge Aral
Dünyanın tüm çiçeklerini toplasalar ve önünüze koysalar… Özlerinden akan şifayı sizin elinize verseler… Onu reddedebilir miydiniz? Doğa, mucizelerini sınırsızca paylaşır. Bu mucizeler, aynı zamanda şifa kaynağıdır. İnsanın yaratıcılığı bile doğayı taklit edebildiği ölçüde yüksek sayılır. Tüm cevaplarımız doğanın kendinde saklıdır. Onun mucizelerinden biri olan “bal”, arıların çiçeklere olan aşkının bir ispatı, şifa kaynağı, sonsuz bir varoluşun hediyesi, benzersiz bir düzenin ürünü…
Arılarla çiçeklerin bu benzersiz çalışmalarının ürünü olan bal, faydası bilinmesine rağmen kimi zaman geri planda kalır. Sadece kahvaltı sofralarında karşımıza çıkar. Oysa, Osmanlı’dan günümüze bal, yemeklerde ve tatlandırıcı yerine kullanılmış; hastalıklara deva olmuş ve bunlar kayda geçilmiştir. Böyle geniş bir alanda kullanılırken, günümüz dünyasında şekerin zaferi, balı unutturmasa da geri plana itmiştir.
Bal sahip olduğu değeri hiç yitirmeyen bir ürün olarak, doğanın bize benzersiz bir hediyesi kabul edilebilir. Bu hediyenin özenle insanlara ulaştırılması gerekmektedir. İşte bu nedenle, günümüzde tüm analizleri yapılmış balları tercih etmek önemlidir.
Son günlerde televizyon programlarında giderek artan bal reklamları, bal tüketiminin arttığının bir göstergesi sayılabilir. Ancak tükettiğimiz balların ne kadar sağlıklı ve gerçek olduğu konusunda bir bilgimiz var mı? Balı tüketmek için nelere dikkat etmeliyiz? İşte bütün bu soruların cevaplarını bu belgeselde bulabileceksiniz.
Etiketler